8 sekund...

Tyle zabrakło Ernestowi Buczyłko w ostatniej sobotniej partii nowotarskiego turnieju, by pokonał przez czas zawodnika z II kategorią

Partia z Kamilem Leciakiem była wyrównana. Dobre sklinczowanie przez Ernesta figur przeciwnika w środku pola zmusiło go do długiego namysłu, mimo iż miał przewagę skoczka. W efekcie, gdy Ernest miał jeszcze 30 minut, Kamilowi zostały 3 minuty i nie zanosiło się na uzyskanie przez niego wyraźnej, wygrywającej dominacji. Niestety, jak to często bywa w pojedynkach nastolatków z dorosłymi, górę wzięło doświadczenie i opanowanie Kamila - Ernest na minutę przed końcem czasu przeciwnika dokonał złego wyboru, pozwolił mu uzyskać hetmana, który to hetman na 8 sekund przed upływem czasu zamatował króla na ostatniej linii..
To nie był jedyny niedosyt tego dnia. Wcześniej Ernest zremisował partię, w której przy wyborze odpowiedniej taktyki mógł się pokusić o zwycięstwo. Natomiast Leon Wierzbowski w ostatniej sobotniej rundzie przegrał, gdyż nie zauważył błędu przeciwnika, po którym mógł zniwelować stratę wieży i tym samym doprowadzić do całkowicie wyrównanej końcówki.
W tej sytuacji najlepszy wynik osiągnął Adam Bartczak, który punktował w dwóch ostatnich grach i po 4 rundach ma 2 pkt (Ernest - 1,5 pkt, Leon - 1 pkt). Cóż - mimo, iż turniej ma bardzo silną obsadę (7 zawodników z II kategorią, 12 z III, 15 z IV), nie poddajemy się i jutro dalej będziemy walczyć o III kategorie.

Sobotnie wyniki naszych szachistów (w nawiasach kategorie zawodników):
I runda
Ernest Buczyłko (IV) - Paweł Chmielik (II, lider po sobocie) 0 : 1
Karol Micherdzinski (II) - Adam Bartczak (IV) 1 : 0
Wiesław Węgrzyn (III) - Leon Wierzbowski (IV) 1 : 0
II runda
Jeremi Pastwa (IV) - Ernest Buczyłko 0,5 : 0,5
Adam Bartczak - Marek Kurzeja (IV) 0 : 1
Daniel Iśtok (IV) - Leon Wierzbowski 0 : 1
III runda
Ernest Buczyłko - Przemysław Ruchała (III) 1 : 0
Jan Kobos (IV) - Adam Bartczak 0 : 1
Leon Wierzbowski - Jan Krupa (III) 0 : 1
IV runda
Kamil Leciak (II) - Ernest Buczyłko 1 : 0
Adam Bartczak - Jan Kalata (IV) 1 : 0
Tytus Krzymiński (IV) - Leon Wierzbowski 1 : 0


powrót