Sukces z... opóźnionym zapłonem

Było prawie trzy tygodnie po zakończeniu Zakopiańskiego Szachowego Turnieju Jubileuszowego, gdy okazało się, że ma on jeszcze jednego triumfatora!

Otóz podczas zgłaszania Ernesta Buczyłko do Turnieju w Starym Sączu (11-12 listopada), sędzia zawodów zwrócił uwagę rodzicowi, że Ernest ma w Centralnym Rejestrze PZSzach IV, a nie V kategorię, a uzyskał ją na Turnieju w Zakopanem 21 października! Jak to możliwe ? Otóż liczba punktów, jaką trzeba uzyskać w turnieju, by zdobyć kategorie szachowe, zależy od średniego rankingu turnieju, a ten - od rankingów zawodników. Tyle, że rankingi indywidualne są aktualizowane na koniec każdego miesiąca, więc jeśli ktoś w trakcie miesiąca powiększył swój stan posiadania, to nie zostało to uwzględnione 21 października przy obliczaniu średniego rankingu naszego Turnieju. Dopiero korekta dokonana automatycznie przez system w dniu 1 listopada podniosła ten ranking, a tym samym obniżyła ilość punktów potrzebną do uzykania kategorii. I wówczas okazało się, że Ernest, wygrywając piąty punkt w szóstej rundzie, spełnił po tej rundzie normę na IV kategorię i tak naprawdę porażka w ostatniej partii już nie miała tu znaczenia. 
Tym samym bilans sekcji szachowej po roku działalności przedstawia się imponująco : 9 graczy ma V kategorię, a 3 - IV kategorię!


powrót