Turniej szachowy w grupie początkującej zakończony

W piątek 31 marca odbyła się ostatnia, ósma runda turnieju szachowego "Powitanie wiosny". Ze względu na chorobę czołowego zawodnika, w grupie zaawansowanej turniej zakończy się 14 kwietnia - wtedy zostanie rozegrana partia decydującą o drugim miejscu.

Ostatnia runda gier w grupie początkującej była niezwykle emocjonująca. Pierwszoklasista Grześ Liczko, który jako jedyny dotychczas nie przegrał, i tym razem zremisował swoją partię. Miał w niej ogromną przewagę, ale jak to często bywa z młodymi szachistami - przez nieuwagę doprowadził do pata. A ponieważ jego konkurenci do zwycięstwa w turnieju wygrali swoje mecze, na czele było 4 zawodników z 11 pkt i o końcowej kolejności decydowała dodatkowa punktacja, tzw. średni Buchholz. Polega ona na porównaniu sum punktów uzyskanych w turnieju przez przeciwników graczy z tą samą końcową liczbą punktów, odrzucając dwóch przeciwników : z największą i najmniejszą liczbą punktów. Największa suma punktów Buchholza oznacza, że dany gracz mierzył się z najlepszymi zawodnikami, zostaje więc uznany za zwycięzcę turnieju. Co ciekawe, graczem tym byłby Grześ Liczko, gdyby swoją ostatnią partię wygrał Adam Porębski - jego 2 pkt zwiększyłyby Buchholza Grzesiowi do 68 pkt i wówczas o 1 pkt wyprzedziłby on szóstoklasistę Tomka Gąsienicę-Mitanę, który miał Buchholza równego 67 pkt. Niespodziewanie jednak Maciek Tarwajnis, który dotychczas wszystkie partie przegrał, pokonał Adama i tym samym turniej wygrał Tomek, wyprzedzając o 1 pkt Grzesia. To kuriozalna sytuacja - jedyny niepokonany zawodnik nie znalazł się na czele! Również losy ostatniego miejsca na podium rozstrzygnął 1 pkt Buchholza - inny pierwszoklasista, Kuba Słupkowski, miał tu 60 pkt, podczas gdy czwarty w kolejności Albert Kocel - 59 pkt.
Warto też odnotować niezwykle zmienną i emocjonującą partię sióstr Żegleń. Wydawało się, że mająca przewagę, ale niecałą minutę czasu Zosia zremisuje z tego powodu z Zuzią, która nie miała materiału, by dać mata. Jednak w samej końcówce Zosia przypuściła szybki szturm i na 5 sekund przed upływem czasu zdołała wygrać.
Po zakończeniu turnieju odbyło się wręczenie pucharu zwycięzcy oraz dyplomów i czekolad wszystkim uczestnikom.

Końcowa klasyfikacja (w nawiasie średni Buchholz):

1. Tomek Gąsienica-Mitana  11 pkt (67 pkt)
2. Grześ Liczko  11 pkt (66 pkt)
3. Kuba Słupkowski  11 pkt (60 pkt)
4. Albert Kocel  11 pkt (59 pkt)
5. Zosia Żegleń  10 pkt (66 pkt)
6. Miłosz Podsiadło  10 pkt (58 pkt)
7. Adam Porębski  8 pkt
8. Franek Fidelus  6 pkt (72 pkt)
9. Gabryś Pieszak  6 pkt (63 pkt)
10. Antek Biront  6 pkt (61 pkt)
11. Zuzia Żegleń  4 pkt