Świetny start naszych szachistów w Otwartych Mistrzostwach Podhala!

W dniach 11-12 lutego, w rekordowej obsadzie 160 zawodników z całej Małopolski i nie tylko, odbyły się w Rabce XXXVIII Otwarte Szachowe Mistrzostwa Podhala o Puchar Burmistrza Miasta. Nasza młoda sekcja szachowa pojechała tam głównie po naukę, by oswoić się z turniejami tej rangi, tymczasem osiągnięte wyniki przeszły najśmielsze oczekiwania.

W sobotę, w siedmiorundowym turnieju C (47 zawodników urodzonych w 2009 roku i później, w tym 13 z kategoriami szachowymi), na ośmiu reprezentantów UKS Orły, aż sześciu spełniło normę na V kategorię, a Gabryś Wieczorek (lat 6), który otrzymał 50 zł nagrody dla najmłodszego uczestnika turnieju, jak na najmłodszego, to spisał się świetnie, zdobywając 2,5 pkt (tak, jak ostatni nasz reprezentant - Wawrzek Słowik-Sułkowski). Najwyżej - na 9 miejscu - uplasował się Ernest Buczyłko, który wywalczył 5 pkt na 7 możliwych. A mogło być jeszcze lepiej, bo w ostatniej, zremisowanej partii miał duże szanse na zwycięstwo i wówczas zająłby 3 miejsce. Pozostali nasi  gracze, którzy uzyskali V kategorię, zajęli miejsca:
13  Szczepan Słowik-Sułkowski (4,5 pkt)
18  Adam Bartczak (4 pkt)
21  Wisia Zuber (4 pkt)
23  Kuba Gródek (3,5 pkt)
23  Rafał Wieczorek (3,5 pkt)
Wszyscy więc uplasowali się w górnej połowie tabeli. Wiele pojedynków zagrali na bardzo wysokim poziomie, m.in. w ostatniej rundzie Wisia w świetnym stylu odwróciła losy prawie przegranej partii z zawodniczką z IV kategorią, Ernest i Szczepan konsekwentną, bezbłędną ofensywą wygrywali z graczami z V kategorią, a Adam, po dwóch porażkach nie załamał się i zaczął regularnie punktować. Kuba i Rafał mieli lepsze i słabsze momenty, ale ostatecznie wymagane 50 % punktów uzyskali.

Natomiast  w dwudniowym, bardzo silnie obsadzonym siedmiorundowym turnieju B (na 77 zawodników, 67 miało kategorie szachowe, z czego połowa - II i III) wystartowało dwóch naszych najstarszych graczy - Adam Worotniak i Mateusz Witek. Ze względu na ograniczenia wiekowe nie mogli wystąpić w turnieju C. Biorąc pod uwagę, że wszystkie partie grali z zawodnikami z III i IV kategorią, ich wynik też należy uznać za dobry: Adam wygrał z zawodnikiem z IV kategorią, a Mateusz dwukrotnie zremisował z graczami z IV kategorią. Ponadto zyskalli po 1 pkt losując pauzę, odpowiednio w I i II rundzie. W sobotę, po 4 rundach Adam z dorobkiem 2 pkt był 44, a Mateusz z 1,5 pkt - 57. W niedzielę swój dorobek powiększył tylko Mateusz, ostatecznie więc obaj zakończyli turniej z dwoma punktami - Adam na 66 miejscu, a Mateusz na 67.