Historia i dzień dzisiejszy

UKS „Orły” jest stowarzyszeniem założonym w maju 1998 roku i działającym przy Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 1 w Zakopanem. Przez 16 lat jego funkcjonowanie było mocno ograniczone. W grudniu 2015 roku postanowiliśmy działalność Klubu odnowić. Powołany został nowy Zarząd i 3 sekcje sportowe: pływanie, badminton i piłka ręczna. Po kolejnych 7 latach mamy już 6 sekcji - doszły: łyżwiarstwo szybkie, tenis stołowy i szachy, a piłkę ręczną zastąpiła siatkówka. Oprócz bieżących treningów, organizujemy liczne imprezy o zasięgu klubowym i szerszym, m.in. wewnętrzne mistrzostwa, okolicznościowe turnieje, letnie obozy sportowo-wypoczynkowe w Sopocie, Międzynarodowe Mistrzostwa Polski w Parabadmintonie, Mistrzostwa Polski Młodzików w Łyżwiarstwie Szybkim i Charytatywne Maratony Badmintonowe. Wyjeżdżamy na krajowe zawody sportowe, gdzie święcimy triumfy, uczestniczymy z powodzeniem w rozgrywkach II ligi badmintona. Podjęliśmy także dwie udane próby bicia rekordu Guinnessa w długości gry singlowej w badmintona.

Dziś UKS "Orły" liczy prawie 600 członków. To jedna wielka rodzina i w określeniu tym nie ma przesady. Głównym celem osób skupionych wokół Klubu - Zarządu, trenerów, członków sekcji, ich rodziców i dziadków oraz sponsorów - jest propagowanie aktywnego i zdrowego stylu życia wśród dzieci, młodzieży i dorosłych oraz stworzenie możliwości uprawiania sportu także tym, którzy z racji ograniczeń finansowych nie mogą sobie na to w pełni pozwolić. Staramy się aby trenowanie i uprawianie sportu przez dzieci sprawiało radość i rozwijało, nie obciążając zbytnio budżetów domowych. Podejmujemy skuteczne działania w celu pozyskania zewnętrznych środków na wsparcie naszej działalności, współpracujemy ze sponsorami. Naszą ambicją jest, aby sport stał się dla młodych ludzi sposobem na spędzanie wolnego czasu - tak potrzebną dziś alternatywą dla smartfonów i wirtualnej rzeczywistości.